The month of Rabiul Awwal is a favorite month for Muslims. This month, Muhammad (May Allah bless him and grant him peace) was born. This month, Mawlid has been held in Islamic countries for a deeper study of the Prophet (May Allah bless him and grant him peace)'s life, to deepen our love for him, to sharpen our imagination and to spread the fragrance of his blessed seerah. Celebration of Mawlid in our hometown is also popular among fans.
One of the most prominent activities of our Master Sheikh Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf rahimahullah is the continuation of centuries-old beneficial religious traditions in our country, their effective use and the spread of Islamic teachings. To that end, he used to hold a Mawlid convention every year in the month Rabiul Awwal at the 'Hilol nashr' publishing house he founded. Famous scholars, imams, khatibs, and qari teachers also attended the convention. Even after his death, similar events have been carried out by at the 'Hilol nashr' publishing house.
This year also, children and students of Sheikh Hazrat are planning to hold yearly Mawlid convention. It was decided to announce a contest for the next Mawlid event to attract more people.
It is known that every year the topics that were appropriate for the Mawlid convention was used to chose. This year, it was decided to give a lecture under the slogan "Muhammad peace be upon him is the Messenger of Allah" taking into account a wider range, as well as the public interest and the current situation. In this regard, we would like to announce a selection of articles expressing letters and wishes to the Prophet (May Allah bless him and grant him peace). The article can be both poetry and prose.
In addition, the best 3 best materials will be selected and presented at the conference, and the author will be awarded with memorable gifts.
These articles must be submitted by November 6, 2019 at the address below.